Akademija tehničkih znanosti Hrvatske

Login

  

2021. godina je proglašena godinom inovacija na Sveučilištu u Zagrebu stoga je tema emisije ‘Sveučilišni Zagreb’, koja je objavljena 22.3.2021., bila inovacije Tekstilno-tehnološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te njegova suradnja s gospodarstvom. Gošća u studiju bila je o. d. dekanica TTF-a izv. prof. dr. sc. Anica Hursa Šajatović, a u emisiji su također sudjelovali izv. prof. dr. sc. Sandra Flinčec Grgac, prof. dr. sc. Dubravko Rogale, prof. dr. sc. Sandra Bischof i prof. dr. sc. Ivan Novak.

TTF također ove godine obilježava okruglu obljetnicu svog postojanja.  Prije 30 godina TTF je postao sastavnica Sveučilišta u Zagrebu. Dugi niz godina Fakultet surađuje s gospodarskim sektorom u području tekstila, kože, odjeće i obuće. Razvijena je suradnja s renomiranim hrvatskim poduzećima kao što su Borovo i Varteks.

Tekstilno-tehnološki fakultet posjeduje značajni istraživački potencijal koji potvrđuju dosadašnji podaci kao i brojni nacionalni i međunarodni istraživački projekti u različitim programima. Inovativnost djelatnika TTF-a se ogleda u broju patenata u čemu je TTF vodeća sastavnica unutar Sveučilišta u Zagrebu. Dugi niz godina prof. dr. sc. Dubravko Rogale i njegova istraživačka skupina bave se inovacijama i patentima. Devedesetih godina prošlog stoljeća prof. dr. sc. Dubravko Rogale je prijavio prve patente i inovacije a od tada radovi njegove istraživačke skupine polučuju izvrsne rezultate te se sa svakog domaćeg i međunarodnog natjecanja vrate s nagradama i medaljama, većinom zlatnog sjaja. U svojim istraživanjima potiče i mlade znanstvenike da svoje potencijale iskoriste u najvećoj mogućoj mjeri pružajući im svoje mentorstvo u vidu prenošenja dosadašnjeg znanja.

Također je bitno naglasiti da jedina dva svjetska patenta pametne odjeće dolaze upravo iz Hrvatske i to upravo iz tima profesora Rogalea.

Izv. prof. dr. sc. Anica Hursa Šajatović na kraju je svog intervjua naglasila kako je vizija TTF-a da uz pomoć svih djelatnika na TTF-u i studenata kroz daljnji razvoj patenata i inovacija, koje su temelj i pokretač gospodarstva, nastave pokretati gospodarski razvoj. U idućem razdoblju nastojat će se poticati studente na povezivanje teorijskog znanja stečenog na Fakultetu s praktičnim radom stečenim u tvrtkama i kroz suradnju s gospodarstvom. Cilj je osamostaliti studente kako bi u budućnosti postali uspješni poduzetnici ili vrhunski stručnjaci u tvrtkama u kojima su stjecali praktična znanja.

Cijelu emisiju možete pogledati na sljedećoj poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=-lVbtsEFio8