Akademija tehničkih znanosti Hrvatske

Login

Riječ predsjednika

Akademija tehničkih znanosti Hrvatske ušla je ove godine u svoju tridesetu godinu postojanja. Osnovana je 19. siječnja 1993. kao nevladina, neovisna, nestranačka i neprofitna udruga, a 2009. godine dobiva status znanstvene organizacije.  U ukupno 14 odjela trenutačno broji  81 redovitog člana, 91 člana suradnika, 86 članova emeritusa, 19 međunarodnih članova i 9 počasnih članova. Riječ je o doista vrsnim znanstvenicima i inženjerima, koji predstavljaju značajnu pokretačku snagu hrvatskoga društva. Tu su i 9 članova gospodarstvenika i 64 podupiruća člana, značajne gospodarske tvrtke i znanstveno-nastavne institucije.

Zahvaljujući predanome radu prethodnih uprava i petorice dosadašnjih predsjednika, Akademija je stekla velik društveni ugled. Ipak, smatramo da mjesta za napredak itekako ima. Vjerujemo da se u Republici Hrvatskoj, nakon desetljeća zanemarivanja značaja proizvodnje i industrije, sve više počinje shvaćati da budućnost zemlje ne može ovisiti isključivo o turizmu i trgovini, već da ćemo boljitak  moći ostvariti isključivo većim ulaganjima u proizvodnju i reindustrijalizaciju, pri čemu pod pojmovima proizvodnja i reindustrijalizacija mislimo prvenstveno na visokotehnološke aktivnosti gdje proizvod nije isključivo materijalna stvar, već i znanje, patent, energija ili softver. Pandemija COVID-a, koja još uvijek, nažalost, nije iza nas, pokazala je da su se visokotehnološke tvrtke pokazale daleko najotpornijima i da su i u najtežim vremenima za gospodarstvo uspijevale ostvariti čak i rast.

Zato će Akademija u sljedećem razdoblju intenzivno raditi na podizanju svijesti da je bez proizvodnje iluzorno očekivati blagostanje u bližoj ili daljoj budućnosti, a da je za bilo kakvu proizvodnju u 21. stoljeću ključno ulagati u razvoj i znanost. Nastojat ćemo se još jače povezati s gospodarstvenicima, uključiti u Akademiju više znanstvenika iz gospodarstva, biti kohezivni faktor između gospodarstva i hrvatske znanstvene zajednice koji će poticati sudjelovanje na zajedničkim projektima i na izradi nacionalnih strateških dokumenata važnih za razvoj inženjerske struke i razvoj hrvatskog gospodarstva i društva. Nastojat ćemo zajednički nastupati prema zakonodavnim tijelima, s jasnim stavom o aktualnim temama povezanim s tehničkom strukom. Radit ćemo na uključenju naših publikacija u relevantne baze podataka, na izradi Tehničke enciklopedije i Tehničkoga rječnika, promicanju Hrvatskoga kvalifikacijskog okvira te na aktivnom sudjelovanju u procesu obrazovanja inženjera. Nastavit ćemo s aktivnom ulogom Akademije u međunarodnim udrugama, prvenstveno u okviru Euro-CASE-a i CAETS-a, ali i kroz bilateralnu suradnju s inozemnim tehničkim akademijama. Intenzivirat ćemo suradnju i s drugim hrvatskim strukovnim akademijama te HAZU-om.

Sve je ovo nemoguće postići ako na tome bude radila samo uprava ili tajnici odjela, pa zato molimo da se, u skladu sa svojim afinitetima, u sve ove aktivnosti intenzivnije angažiraju svi članovi Akademije.

Prof. dr. sc. Vedran Mornar