Akademija tehničkih znanosti Hrvatske

Login

U vrijeme globalne pandemije Covida-19 i zagrebačkih potresa nacionalna sigurnost Republike Hrvatske ovisi o našim sposobnostima da pravovremeno i učinkovito reagiramo na ovakve ugroze te zaštitimo zdravlje hrvatskih građana, ali i da pravodobno sagledamo sve njihove kratkoročne i dugoročne posljedice, koje ugrožavaju normalno funkcioniranje te daljnji gospodarski rast i razvoj hrvatskog društva – rekao je za Jutarnji list prof. dr. sc. Krešimir Ćosić, član HATZ-a u Odjelu sustava i kibernetike.

U tom kontekstu, sposobnost da se učinkovito suprotstavimo ovakvim prirodnim katastrofama, kao i da se relativno brzo oporavimo od njihovih posljedica, svakako ovisi i o psihološkoj rezilijentnosti naših građana da se uspješno nose s posljedicama takvih katastrofa. Razumljivo je, dakle, da u takvim okolnostima psihološka snaga naših građana predstavlja temelj našeg sustava nacionalne sigurnosti koji treba znati zaštititi i osnažiti.

Sveobuhvatan pristup strategiji nacionalne sigurnosti, koji, dakle, uzima u obzir sve nacionalne društvene resurse, gospodarske, znanstvene, i tehnološke, kao i širu društvenu i političku klimu, te socijalni i ekonomski status naših građana, njihove emocije, osjećaje i misli, zaslužuje više pozornosti u odnosu na tradicionalni pristup koji se isključivo temeljio na vojnoj snazi i moći.

U danim okolnostima razumljivo je da nacionalnu sigurnost Republike Hrvatske određuje ozbiljnost i odgovornost našeg stanovništva te prije svega naša ozbiljna i odgovorna državna politika. Tako je bilo u Domovinskom ratu, a tako je i danas, u vrijeme globalne pandemije Covida-19, kao i zagrebačkih potresa.

Cijeli članak možete pročitati ovdje.