Akademija tehničkih znanosti Hrvatske

Login

Poštovane članice i članovi HATZ-a,

3. sjednica Gospodarskog vijeća HATZ-a održana je petak, 29. ožujka 2019. godine u obliku radionice na temu Potrebe hrvatskoga gospodarstva za cjeloživotnim obrazovanjem s naglaskom na srednjoškolsko strukovno obrazovanje. Pozvane institucije/predavači bili su:

  • Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, gospodin Marko Pavić – ministar, marko.pavic@mrms.hr
  • Tehnix d.o.o., Donji Kraljevec, gospodin Đuro Horvat – predsjednik kompanije, djuro.horvat@tehnix.com
  • Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, gospodin Mile Živčić – ravnatelj, ured@asoo.hr
  • Pučko otvoreno učilište, gospodin Ivan Šutalo – ravnatelj, ivan.sutalo@pou.hr
  • HGK, gospodin Božo Pavičin – voditelj odjela za obrazovanje, bozo.pavicin@hgk.hr
  • Hrvatski zavod za zapošljavanje, Regionalni ured Zagreb, gospođa Marija Halić – v.d. predstojnica, marija.halic@hzz.hr

Zbog spriječenosti drugim obvezama izostao je ministar Marko Pavić.

Održano je pet prezentacija koje su, svaka na svoj način, ukazale na aktualne, ali i buduće probleme povezane s temom Radionice. Također su kroz izlaganja te raspravu koja je uslijedila nakon prezentacija izneseni prijedlozi koji bi usmjerili srednjoškolsko obrazovanje i obrazovanje odraslih prema održivim ciljevima na dobrobit hrvatskog gospodarstva i društva.

Najvažniji zaključci Radionice

Strukovno uz visoko obrazovanje smatra se najvažnijim dijelom obrazovnog sustava glede razvoja konkurentnog i održivog gospodarstva te razvoj društva. Jednako važnu ulogu u brzom odgovoru na potrebe gospodarstva u dijelu prekvalifikacija, osposobljavanja i usavršavanja radnika ima i sustav obrazovanja odraslih. Da bi tako i bilo potrebno ih je trajno usklađivati s potrebama tržišta rada. Zato strukovne škole i ustanove za obrazovanje odraslih s jedne te poslodavci s druge strane moraju zajednički izgrađivati sustav strukovnog obrazovanja i obrazovanja odraslih koji će biti u funkciji zadovoljavanja potreba poslodavaca s jedne te kvalitetniju zapošljivost i socijalnu uključivost pojedinca s druge strane. U tom smislu potrebno je modernizirati strukovno obrazovanje izradom suvremenih kurikuluma kroz suradnju obrazovnih institucija i poslodavaca, što uključuje izradu standarda zanimanja s jasno definiranim poslovima i potrebnim kompetencijama za obavljanje određenih poslova te izradu standarda kvalifikacija. Također, nužno je provoditi osmišljenu promociju strukovnog obrazovanja na razne načine kao što su medijske kampanje i popularizacija natjecanja učenika.

Za obrazovanje odraslih u Republici Hrvatskoj preko 600 ustanova nude svoje obrazovne usluge nezaposlenim i zaposlenim osobama u funkciji osnaživanja njihove konkurentnosti, lakše zapošljivosti i kvalitetnijeg profesionalnog razvoja. Otvorenost poslodavaca za iskazivanje svojih trenutačnih i budućih potreba za kvalifikacijama te spremnost prihvaćanja učenika i polaznika programa obrazovanja odraslih na mentoriranje i provedbu praktične nastave dobro je polazište za osuvremenjivanje sustava strukovnog obrazovanja i obrazovanja odraslih te posljedično i razvoj gospodarstva te društva u cjelini.

Na radionici su istaknuti i primjeri dobre prakse u nekim dijelovima Hrvatske (Međimurska županija) u kojima se strukovnom obrazovanju poklanja velika pažnja sinergijom lokalne zajednice, strukovnih škola i poduzetnika. Tamo gotovo i nema nezaposlenih i tamo vlada veliki interes za strukovna obrazovanja, posebno metaloprerađivačka. U takvim sredinama bit će nesumnjivo lakše provesti usklađenost srednjoškolskih strukovnih programa s globalnim trendovima tehnološkog razvoja gospodarstva. U takvim se sredinama potiču i stvaraju tehnološke inovacije kojih je među ostalim protagonist kompanija Tehnix.

Zbog niza zanimljivih podataka ovom se izvješću prilažu pdf prezentacije:

 

Predsjedatelj Odbora za suradnju s gospodarstvom i regionalnu suradnju HATZ-a i Predsjedatelj Gospodarskog vijeća HATZ-a

Prof. dr. sc. Nedjeljko Perić