Akademija tehničkih znanosti Hrvatske

Login

Evidentno  je da postoji  potreba u svim sferama znanosti ali i inovativnog stvaralaštva u gospodarstvu da se obrazuju kadrovi za primjenu HPC (High Performance Computing) tehnologije za rješavanje složenih problema. Stoga je pokrenuta inicijativa za edukacijski projekt HPC Akademija koja je predstavljena na MIPRO 2019 u Opatiji od 20. do 25. svibnja 2019. čiji je suorganizator bio među ostalima  i HATZ.

Radi uspješne  realizacije integrirane su institucije:

  • Institut Ruđer Bošković kao najiskusnija institucija u primjeni HPC tehnologije u znanstvenim istraživanjima ali i u prijenosu znanja i tehnologija prema SME gospodarstvu,
  • Visoko učilište Algebra koje ima napredan i vrlo fleksibilan program u području znanosti o podacima (Data Science) a i veliko iskustvo u suradnji s gospodarstvom,
  • Sveučilište u Rijeci koje sa superračunalom Bura ulazi kao poslužitelj s infrastrukturom,
  • Hrvatska Akademija tehničkih znanosti koja ima razgranatu mrežu eksperata u EU.

Ovakva višeinstitucionalna suradnja garantira sveobuhvatnost i mogućnost pokretanja suvremene edukacije koja ima perspektivu da postane međunarodna i da uključuje i strane eksperte kao predavače ali i polaznike na daljinu. Hrvatska Akademija tehničkih znanosti preko Centra za cjeloživotno obrazovanje je podržavatelj i umrežitelj u pogledu eksperata i polaznika preko suradnje u CAETS-u. U perspektivi predviđamo uhodavanje Virtualne HPC Akademije s obzirom na to da je i infrastruktura virtualna i distribuirana a potreba i tematika u EU je strateški određena. Predavanja će se provoditi na engleskom jeziku. Bit će nekoliko usmjerenja i personalno-problemski  prilagođenih programa. Obuhvaćat će se sljedeća tematska područja: HPC koncepcija i terminologija. Razmatranja  paralelnih računalnih arhitektura. Paralelni algoritmi, programi i primjene. Operacijski programi, programski jezici, alati i platform. Metode rješavanja tehničkih problema u HPC okruženjima. Detaljno će se razrađivati MPI, OpenMP, CUDA itd….

Prema našem iskustvu u Hrvatskoj postoje talentirani i perspektivni mladi ljudi koji mogu biti jako uspješni u primjeni HPC tehnologije. Oni mogu s tom tehnologijom značajno utjecati na razvoj inovativnih proizvoda s velikom dodanom vrijednošću. Tipičan primjer je ekipa RIMAC Automobili koji gđe su u mnogim razvojnim fazama koristili HPC uključujući i Buru. To je danas jedini način za brzo i kvalitetno rješavanje složene analize, simulacije, dizajna itd. U tom pogledu razvoj HPC tehnologije i primjene u gospodarstvu može biti od presudnog značaja za daljnji razvoj  i pozicije Hrvatske u globalnom tržišnom okruženju.